RG2012P-7151-C-T5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Vishay
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
Similar
Vishay Dale Thin Film
7.15 kOhms ±0.25% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG2012P-7151-C-T5
DigiKey Part Number
RG2012P-7151-C-T5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG2012P-7151-C-T5
Description
RES SMD 7.15KOHM 0.25% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RG2012P-7151-C-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)