RG2012N-1020-P-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
102 Ohms ±0.02% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RG2012N-1020-P-T1
DigiKey Part Number
RG2012N-1020-P-T1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG2012N-1020-P-T1
Description
RES SMD 102 OHM 0.02% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RG2012N-1020-P-T1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)