PRL1632-R036-F-T1
DigiKey Part Number
PRL1632.036FTR-ND - Tape & Reel (TR)
PRL1632.036FCT-ND - Cut Tape (CT)
PRL1632.036FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL1632-R036-F-T1
Description
RES 0.036 OHM 1W 1206 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRL1632-R036-F-T1 Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)