PCMC053T-2R2MN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 2.952
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Unshielded Inductor 5.5 A 35mOhm Max Nonstandard
PCMC053T-2R2MN
DigiKey Part Number
408-1372-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCMC053T-2R2MN
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.205" L x 0.185" W (5.20mm x 4.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)