PCMB104T-1R8MS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1.8 µH Unshielded Inductor 15 A 5mOhm Max Nonstandard
PCMB104T-1R8MS
DigiKey Part Number
408-1334-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCMB104T-1R8MS
Description
FIXED IND 1.8UH 15A 5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.150" (3.80mm)