PCMB053T-1R2MS
DigiKey Part Number
408-1517-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1517-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1517-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCMB053T-1R2MS
Description
FIXED IND 1.2UH 6.5A 16 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Inductor 6.5 A 16mOhm Max 1919 (4848 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
11A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1919 (4848 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.191" L x 0.185" W (4.85mm x 4.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)