HPL1005-5N6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 11.516
Datasheet
5.6 nH Unshielded Thin Film Inductor 450 mA 700mOhm Max 0402 (1005 Metric)
HPL1005-5N6
DigiKey Part Number
408-1009-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPL1005-5N6
Description
FIXED IND 5.6NH 450MA 700 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HPL1005-5N6 Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 300MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
300 MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Thin Film
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)