VZH331M1HTR-1313ES
DigiKey Part Number
4403-VZH331M1HTR-1313ESTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH331M1HTR-1313ES
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
120 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C