VZH151M2ATR-1616S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
150 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
VZH151M2ATR-1616S
DigiKey Part Number
4403-VZH151M2ATR-1616STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZH151M2ATR-1616S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
455 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
650 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C