VEU680M2ATR-1313S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
VEU680M2ATR-1313S
DigiKey Part Number
4403-VEU680M2ATR-1313STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU680M2ATR-1313S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
252 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C