VEU331M1ATR-1010S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
VEU331M1ATR-1010S
DigiKey Part Number
4403-VEU331M1ATR-1010STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEU331M1ATR-1010S
Description
CAP ALUM 10V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
406 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C