VES330M1CTR-0605S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 463
Cornell Dubilier Knowles
Chemi-Con
In Stock: 248
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
VES330M1CTR-0605S
DigiKey Part Number
4403-VES330M1CTR-0605STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES330M1CTR-0605S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
56 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C