RZW222M1VBK-1632S
DigiKey Part Number
4403-RZW222M1VBK-1632S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW222M1VBK-1632S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C