RXK331M1HBK-1320S
DigiKey Part Number
4403-RXK331M1HBK-1320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXK331M1HBK-1320S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
833 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C