RLD331M2DBK-1840S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 72
Datasheet
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
RLD331M2DBK-1840S
DigiKey Part Number
4403-RLD331M2DBK-1840S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD331M2DBK-1840S
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.51 A @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
3.398 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C