RLD270M2VBK-1025S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 870
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.866
Chemi-Con
In Stock: 2.000
Datasheet
Nichicon
27 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
RLD270M2VBK-1025S
DigiKey Part Number
4403-RLD270M2VBK-1025S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD270M2VBK-1025S
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C