RLD221M2EBK-1640S
DigiKey Part Number
4403-RLD221M2EBK-1640S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD221M2EBK-1640S
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.16 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.61 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C