RLD121M2DBK-1050S
DigiKey Part Number
4403-RLD121M2DBK-1050S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLD121M2DBK-1050S
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
640 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C