LSR221M2G---2245S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 2
In Stock: 59
TDK
In Stock: 465
Chemi-Con
In Stock: 420
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 543mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSR221M2G---2245S
DigiKey Part Number
4403-LSR221M2G---2245S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSR221M2G---2245S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.17 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
543mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C