LSM820M2W---2525S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 395
Nichicon
In Stock: 138
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
82 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.427Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM820M2W---2525S
DigiKey Part Number
4403-LSM820M2W---2525S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM820M2W---2525S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
570 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
798 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.427Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C