LSM391M2E---3025S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 142
Datasheet
Nichicon
In Stock: 12
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
390 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 340mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM391M2E---3025S
DigiKey Part Number
4403-LSM391M2E---3025S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM391M2E---3025S
Description
CAP ALUM 250V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.39 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.946 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C