LSM181M2P---2535S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
TDK
TDK
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 355
Nichicon
In Stock: 4
In Stock: 123
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.106Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM181M2P---2535S
DigiKey Part Number
4403-LSM181M2P---2535S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM181M2P---2535S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.106Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C