LSK331M2H---3540S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 30
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 39
Datasheet
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK331M2H---3540S
DigiKey Part Number
4403-LSK331M2H---3540S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK331M2H---3540S
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.28 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.792 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C