LSG391M2W---3045S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 195
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 9
Chemi-Con
In Stock: 290
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG391M2W---3045S
DigiKey Part Number
4403-LSG391M2W---3045S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG391M2W---3045S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP IN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
1.49 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1307 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C