LHM391M2W---3050S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Rubycon
In Stock: 195
In Stock: 48
TDK
TDK
In Stock: 600
In Stock: 300
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 510mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LHM391M2W---3050S
DigiKey Part Number
4403-LHM391M2W---3050S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHM391M2W---3050S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.254 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
510mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C