LHM331M2W---3535S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
Rubycon
In Stock: 83
TDK
TDK
In Stock: 239
In Stock: 358
Chemi-Con
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LHM331M2W---3535S
DigiKey Part Number
4403-LHM331M2W---3535S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHM331M2W---3535S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.932 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C