LHM331M2G---2545S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 26
Datasheet
In Stock: 200
In Stock: 0
In Stock: 186
TDK
In Stock: 30
TDK
Chemi-Con
In Stock: 217
Chemi-Con
In Stock: 350
Nichicon
Nichicon
In Stock: 3
In Stock: 80
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LHM331M2G---2545S
DigiKey Part Number
4403-LHM331M2G---2545S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHM331M2G---2545S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.016 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C