BBCA-012G1155NWLI-B
DigiKey Part Number
4324-BBCA-012G1155NWLI-BTR-ND - Tape & Reel (TR)
4324-BBCA-012G1155NWLI-BCT-ND - Cut Tape (CT)
4324-BBCA-012G1155NWLI-BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBCA-012G1155NWLI-B
Description
PLUG BTB 0.8MM PITCH - 12POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
SUPERIOR TECH
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
12
Height Above Board
0.061" (1.55mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)