SXT2248FE48-24.576M
DigiKey Part Number
2388-SXT2248FE48-24.576M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT2248FE48-24.576M
Description
CRYSTAL 24.576MHZ 8 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
24.576 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SXT2248FE48-24.576M Models
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
24.576 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)