SXT2248DB16-38.400M
DigiKey Part Number
2388-SXT2248DB16-38.400M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT2248DB16-38.400M
Description
CRYSTAL 38.400MHZ 8 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
38.4 MHz ±20ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SXT2248DB16-38.400M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Frequency
38.4 MHz
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)