SXT22416DC48-16.384M
DigiKey Part Number
2388-SXT22416DC48-16.384M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT22416DC48-16.384M
Description
CRYSTAL 16.384MHZ 16PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16.384 MHz ±20ppm Crystal 16pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SXT22416DC48-16.384M Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16.384 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±25ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)