SXT2148EE27-16.000M
DigiKey Part Number
2388-SXT2148EE27-16.000M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT2148EE27-16.000M
Description
CRYSTAL 16.000MHZ 8 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±15ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SXT2148EE27-16.000M Models
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
16 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)