SXT11410FE16-40.000M
DigiKey Part Number
2388-SXT11410FE16-40.000M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXT11410FE16-40.000M
Description
CRYSTAL 40.000MHZ 10 PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)