XZM2CYK96FS50MAV
DigiKey Part Number
1497-XZM2CYK96FS50MAVTR-ND - Tape & Reel (TR)
1497-XZM2CYK96FS50MAVCT-ND - Cut Tape (CT)
1497-XZM2CYK96FS50MAVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZM2CYK96FS50MAV
Description
LED YELLOW CLEAR 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.3V 4-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.3V
Mfr
Current - Test
50mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
590nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 2.70mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.90mm
Lens Size
2.40mm Dia