XVC2LUG48D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Lumex Opto/Components Inc.
In Stock: 1.756
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 2) Diffused, Tinted 2V 10mA Round with Domed Top 4.80mm Dia Through Hole, Right Angle
XVC2LUG48D
DigiKey Part Number
XVC2LUG48D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XVC2LUG48D
Description
LED CBI 4.8MM BI-LVL GRN DIFF RA
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XVC2LUG48D Models
Category
Millicandela Rating
29mcd
Manufacturer
SunLED
Viewing Angle
60°
Packaging
Bag
Lens Type
Diffused, Tinted
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Color
Green (x 2)
Lens Size
4.80mm Dia
Wavelength - Peak
565nm
Voltage Rating
2V
Configuration
2 High
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current
10mA