RCP1317NP-331L
DigiKey Part Number
RCP1317NP-331L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP1317NP-331L
Description
FIXED IND 330UH 1.5A 360 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Inductor 1.5 A 360mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)