CR75-8R2MC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Sumida America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 41.6mOhm Max Nonstandard
CR75-8R2MC
DigiKey Part Number
308-1267-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR75-8R2MC
Description
FIXED IND 8.2UH 2.5A 41.6 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
41.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)