CDH63NP-101KC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 480
Datasheet
Image for CDH63NP-101KC is not available
CDH63NP-101KC
DigiKey Part Number
CDH63NP-101KC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDH63NP-101KC
Description
FIXED IND 100UH 340MA 1.81 OHM
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Wirewound Inductor 340 mA 1.81Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
390mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.81Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.248" L x 0.240" W (6.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)