Image for 252012CDMCCDS-2R2MC is not available
252012CDMCCDS-2R2MC
DigiKey Part Number
308-2591-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
252012CDMCCDS-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 113 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 2 A 113mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
113mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)