Image for SWR25X-NRTC-S12-ST-BA is not available
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
DigiKey Part Number
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWR25X-NRTC-S12-ST-BA Models
Category
Contact Length - Mating
0.299" (7.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Overall Contact Length
0.559" (14.20mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.449" (11.40mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 1 Wall
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V