SFH11-NBPC-D32-ST-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
64 Position Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
SFH11-NBPC-D32-ST-BK
DigiKey Part Number
SFH11-NBPC-D32-ST-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFH11-NBPC-D32-ST-BK
Description
CONN HDR 64POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SFH11-NBPC-D32-ST-BK Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)