Image for RMC20DRYS-S93 is not available
RMC20DRYS-S93
DigiKey Part Number
RMC20DRYS-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC20DRYS-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
20
Color
Green
Number of Positions
40
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)