Image for RCC49DREN-S93 is not available
RCC49DREN-S93
DigiKey Part Number
RCC49DREN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC49DREN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
Detailed Description
98 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Read Out
Dual
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Termination
Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row
49
Number of Positions
98
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)