Image for RCC40HETN is not available
RCC40HETN
DigiKey Part Number
RCC40HETN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC40HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Read Out
Single
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
40
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)