Image for RCC31DREN-S734 is not available
RCC31DREN-S734
DigiKey Part Number
RCC31DREN-S734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC31DREN-S734
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Detailed Description
62 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Read Out
Dual
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Termination
Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row
31
Number of Positions
62
Card Thickness
0.031" (0.79mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)