Image for RCC20DREI-S93 is not available
RCC20DREI-S93
DigiKey Part Number
RCC20DREI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC20DREI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Detailed Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Panel Mount
Termination
Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row
20
Number of Positions
40
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)