Image for RCC08DRTI-S93 is not available
RCC08DRTI-S93
DigiKey Part Number
RCC08DRTI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC08DRTI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
8
Color
Green
Number of Positions
16
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)