Image for RBC13DRYI-S93 is not available
RBC13DRYI-S93
DigiKey Part Number
RBC13DRYI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBC13DRYI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 26POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
13
Color
Green
Number of Positions
26
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)