NPTC251KFXC-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
25 Position Header, Top or Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin
NPTC251KFXC-RC
DigiKey Part Number
S5617-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPTC251KFXC-RC
Description
CONN HDR 25POS 0.1 TIN SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.280" (7.10mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V