Image for JCC50HETN is not available
JCC50HETN
DigiKey Part Number
JCC50HETN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCC50HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Read Out
Single
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Beryllium Copper
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
50
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)